Patlıcanlı Etli Pilav

  • 11 Aralık 2014
  • 473 kez görüntülendi.
Patlıcanlı Etli Pilav
Sponsorlu Bağlantılar

Etli Patlıcanlı Pilav

Malzemeleri:

Yarım kilogram kemiksiz koyun eti

Yarım kilogram patlıcan

3-4 diş sarımsak

1 adet büyük soğan

2 yemek kaşığı sadeyağ

1 su bardağı pirinç

1,5 su bardağı su

Yeteri kadar zeytinyağı (kızartmak için)

Yeteri kadar et suyu

Yeteri kadar Halep bahârı

Yeteri kadar tuz

Süslemek için:

Badem

Çam fıstığı

Yapılışı:
Tencereye et üzerini örtecek kadar su konarak et pişirilir. Pişerken ufak doğranan soğan ve sarımsaklar eklenir. Bu arada patlıcanlar 2 cm’lik küpler şeklinde doğranarak zeytinyağında kızartılır. Kabukları soyulmuş badem ile çam fıstığı ayrı ayrı kavrulur. Pirinç haşlanır. Pişen etin suyu süzülür. Etler yağlanan tencereye dizilir, tuz ve Halep baharatı serpilir. Üzerine tencerenin kenarlarına doğru olmak üzere kızartılmış patlıcanlar dizilir. Üzerine haşlanmış pirinç konur.

Sponsorlu Bağlantılar

Malzemelerin karışmaması için ölçülmüş et suyu bir kevgirin üzerinden yavaş yavaş tencereye akıtılır. Tencerenin kapağı kapatılarak yaklaşık 20 dakika pişirilir. Arzuya göre biraz yağ eklenecekse bu aşamada eklenir. Tencerenin kapağı açılmadan pilav en az yarım saat dinlendirilir. Tencerenin üzerine bir tepsi veya büyük bir tabak kapatılarak ters çevrilir. Üzeri kavrulmuş badem ve fıstıklarla süslenerek servis edilir.

Yemeğin kıyma ile hazırlanan, domates konulan tarifleri de vardır. Kıyma ile hazırlandığında yağlanan tencereye önce kavrulmuş badem ve fıstıklar, sonra kıyma, sonra kavrulmuş patlıcanlar dizilmekte, en son ölçülmüş pirinç ve et suyu konularak pişirilmektedir. Ters çevrildikten sonra üzerine sadece Halep bahârı serpilmektedir.

Patlıcanların aralıklı soyulup, uzunlamasına kesildikten sonra kızartılarak kullanıldığı tarifler de vardır. Yemeğin etinin eskiden kasaplarda şeritler halinde özel hazırlandığı, patlıcan gibi kızartılıp yağlanmış tencereye şeritler halinde dizildiği ve üzerine diğer malzemelerin konulduğu da yemekle ilgili toplanan bilgiler arasındadır.

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Dod diyor ki:

    çok nefis çok beğendim.

BİR YORUM YAZ
yemek tarifleri